آلات موسیقی

دریا دانلود

آلات موسیقی

چهارشنبه 28 مهر 1400
آخرین مطالب سایت
آرشیو
مطالب پربازدید سایت
آرشیو

دریا دانلود 

آهنگسازی -تنظیم -میکس -ومستر شعر ساخت بیت و بخش موزیک ویدئو

انواع آلات موسیقی

انواع آلات موسیقی

iranmap

 

نی

نی از قـدیمی ترین این نوع است و شامل یک لوله استوانه ای از جـنس نی بوده که دارای هـفت بـند و شش گـره است. نی از دسته سازهـای محـلی است و تـقـریـبا در تمام نقاط ایران معـمول و رایج است.

سرنا

سرنا ساز دیگـری از خانواده آلات موسیقی بادی است. در ایران این ساز به هـمراه دهـل و یا نقاره نواخـته می شود. در کردستان با نواخـتن دهـل و سرنا مرگ کسی را خبر می دهـند و در آذربایجان غـربی، روستائیان در عـروسی ها حین رقص چوبی، سرنا می نوازند.

کـرنا

کرنا: سازی قدیمی و تاریخی است.

iranmap

 

نی انبان

نی انبان بـیـشتر در جنوب ایران مورد استـفاده قـرار می گیرد.

کمانچـه

یکی از قـدیمی ترین سازهای زهـی، کمانچه است که اولین شکل ویولون امروزی است. این ساز نـقـش تک نواز و هـمـنواز، هـر دو را به خوبی اجرا می کند. کمانچه سازی ملی است. و بـیشتر در میان طوایف ترک و ترکـمن رواج دارد.

iranmap

 

بربط

بربط: سازی از خانواده سازهای رشته ای مفـید که به آن ” ال عـود یا لوت ” نیز می گـویـند. ساخـتمان این ساز شـبـیه گـلابی است

رباب

رباب: این ساز زهـی است از چـهـار قـسمت شامل شکم خـربزه مانـند، سینه، دسته و سر تـشـکـیل شده است. اساساً سازی محلی است و بـیـشتر در نواحی خراسان معـمول است.

تار

تار: یکی از سازهای زهی اصیل ایران است که یک شـکم چـند قـسمتی دارد و دارای شش تار می باشد.

آلات موسیقی ضـربی

از سازهای ضربی معـروف ایرانی دهـل، طبل و تـنـبک می باشـند.

دهـل

دهـل: این ساز از استوانه کوتاهی از جـنس چـوب که قـطر دایره آن حـدود یک مـتر و ارتـفاع آن ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر است تـشکـیل شده و بر دو سطح دایره ای شکـل آن پـوست کـشـیده شده است.

iranmap

 

دایـره

دایره: این ساز ضربی که از حلقه ای چوبی تـشـکیل گـردیده که بر یکی از سطوح جانبی دایره ای شکل آن پـوست کشـیده شده است، این ساز را با ضرب سر انگـشتان هـر دو دست می نوازند و بـیـشتر شهـری است تا محـلی و سازی همراهی کننده است

طبل

طبل: یکی دیگر از سازهای ضربی که کوچکـتر از دهـل می باشد مضراب آن دو کوبه چوبی است و آن را در مراسم عـزاداری در اکثـر مناطق ایران می نوازند.

تـنـبک

تـنبک: سازی است از پوست و چوب ( معـمولا گـردو ) و از دو قسمت گـلویی و استوانه ای تـشکـیل یافـته، سطح بالایی آن از پوست و قسمت گلویی آن که با دهانه ای گـشاد دارد باز می باشد.

سازهای مضرابی ( زهـی – کوبی) 

ساز منحصر بفرد ایرانی که در این تـقـسیم بـندی قـرار می گـیرد سنـتور است. این ساز شامل جـعـبه ای ذوزنقه ای است و هـفـتاد و دو رشته سیم سفـید و زرد تـشکـیل یافـته است.

سنـتور اساساً سازی است که قابـلیت تـکـنوازی و هـمنوازی را داراست.


x بستن تبلیغات
تبلیغات
x بستن تبلیغات
تبلیغات

پشتیبانی